Historie střediska

Oddíly spojené s historií střediska Arcus:

42. Anthropoid * 70. Malá medvědice * 72. Obelisk * 114. Jezevci * 166. Svišti * 166. Rysové * 67. Velká Medvědice * 170. Ze-hnje-she-kha  * 53. Potkani  * 170.1 ZHSK * Statečná srdce

 

2015

Rok 2015 byl bohatý, zvládli jsme uspořádat 4 letní tábory pro více jak 60 dětí, zasadit strom na Letné, přinést Betlémské světýlko do ZOO, věnovat svůj čas pomoci u Huculských koníků, lézt po umělých stěnách, oslavit 15tiny oddílu Potkani, napéct koláčky a uvařit čas v rámci Restaurant Day, na horách jsme doprovázeli Malého Prince a na letních táborech jsme byli buď indiánské kmeny nebo jsme žili v Orientu u Šeherezády, na střediskové výpravě jsme jezdili na lodičkách.

A to vše v roce 25.roku fungování střediska

 

Ovšem byl to i rod odchodů: v únoru odchází Tomáš Pokorný - Čil, Matěj Pokorný - Kutil a Matek Zavřel - Vosa. Oddíl prozatímně přebírá Jan Petera - Slimák jemuž s činností u oddílu pomáhají skauti a starší ze střediska.

 

Po letních táborech se změnilo vedení i u oddílů VM a Potkani. Veronika Palová - Verča předává vedení oddílu VM Tereze Kindlové - Terce a Barboře Kindlové - Báře. Potkani nadále vede Marie Pangrácová -Ježi, ale jejími zástupci už nebudou Anna Pangrácová - Smíšek a Vojta Kovařovic - Oříšek, ale nově jsou zástupci oddílu Karel Muller - Karel a Nikola Novotná - Žiry. Z oddílu ZHSK odchází celá věková skupina skautů a skautek. U Rysů začíná vypomáhat skupina vedoucích Lucie Sovová - Sova, Eliška Ryšavá - Eli a Kaťák.

Potkani reprezentovali nejen Junáka na Mezinárodním dni neslyšících v Praze.

 

2014

Začátek roku začínáme úsměvy za barem na plese ORJ P2.

V únoru jsme se rozjeli lyžovat na Šumavu, ovšem sníh se příliš nedostavil, alespoň jsme si užili horovou hru ZOH Soči.

 

Při registraci jsme zjistili, že nás je 136 arcusáků a to je skvělé, ještě lepší je informace, že 93 lidí je do 26-ti let. Skvělé.

Dubnové víkendy byly plně využity, jak výpravou našich nejmenších na Plzeňsko (VM, Rysové, Potkani), tak starších ke Staňkovu (Rysové a VM). Poté jsme zkusili Závod vlčat a světlušek v Klánovicích (VM, Rysové, Potkani, ZHSK) a nakonec se potkali na Sportovním dnu ve Stromovce.

V květnu jsme společně vyjeli na střediskovou výpravu, tentokráte na táborsko a hezky pod celty a vaření na ohni, aneb návrat k přírodě.

 

V červenci jsme se rozjeli do českých luhů a hájů a také na louky na 4 tábory, tábor Potkanů byl v duchu indiánském, tábor VM byl plný záhadoložek, oddíl Rysů byl plný filmových studií, svůj tábor měl také oddíl ZHSK. Celkově 56 dní pro 56 dětí strávených v přírodě, připravený 28 vedoucími.Po táborech jsme se sešli u Sovy a navzájem si vyprávěli zážitky, užívali si dobrého jídla a promítali fotografie a videa z táborů.

 

V srpnu se rarášci z VM stali mezinárodním servis týmem na Jamboree a Ještěrky z VM jely jako účastnice.


V září jsme se účastnili akce Po škole a snažili se nabrat nováčky...Do oddílů přichází neuvěřitelné množství benjamínků VM 10, ZHSK 5, Rysové 8, Potkani 8. Začíná být trochu problém s tím, kdo družinky povede:-) ale to jsou příjemné starosti.

 

Vedení oddílu Rysové přebírá Tomáš Pokorný (Čil) a jeho pomocníky jsou Marek Zavřel (Vosa) a Matěj Pokorný (Kutil), odchází Petr Vach (Niva) a Adam Kouba. Od září má posilu Káča ze ZHSK a to Jana Horynu (Stolička). U VM se stávají rádkyněmi Ještěrky a Julča s Trpen odjíždí na Erasmus. Potkany vede Marie Pangrácová (Ježi) otevřeli dveře své klubovny v rámci TKOSP.

 

V říjnu proběhlo hospodské setkání nad aktuálním stavem střediska a jeho budoucností, také zvážení pomoci při středisku. Proběhla Drakiáda na Křížku, kde se prohánělo na 16 dráčků a letos kromě dětí i v dospělácké kategorii!!! ZHSK a Potkani v rámci dobrovolnické akce 72 hodin věnovali svůj čas Huculským koním a péči o park.

 

V listopadu Věrka s Alešem ze Dvojky, Ashkou a Vaškem připravili víkend 2pier s hrou Tauri pro starší na okrese Prahy 2. V tomto měsíci vyrazilo 30 našich nejmenších na společnou výpravu do Hostinného v Podkrkonoší na výpravu světlušek a vlčat.

 

Ještě stihneme rozdávání Betlémského světla, scénky a vzpomínání na vánoční Akademii.

 

2013

V květnu jsme závodili i organizovali Svojsíkův závod–závod na počest zakladatele českého Junáka. Hlídky soutěží v dovednostech, vědomostech a týmové souhře.

Během léta jsme se rozjeli do všech koutů republiky a uspořádali čtyři letní tábory pro více jak 50 dětí z Prahy 1,2,3 i mimopražských.

V září proběhl Sněm na středisku a do vedení byla zvolena dvojice Věra Filipcová (Věrka) a Lucie Sovová (Sova).

Zástupcem Petra Vacha (Nivy) u Rysů se stává Tomáš Pokorný (Čil), Mauglím Dominik Racocha. Zástupcem Veroniky Palové u VM se stává Tereza Kindlová. Potkani a ZHSK nic nemění.

V září se část roverů chystá na ObRok a to jak účastníci, tak servis tým.

 

2012

K našemu středisku se přidává oddíl Potkani, který se věnuje dětem se sluchovým postižením, vedoucí je Tin. Oddíl Potkani vznikl v roce 1995 a doposud byl pod střediskem Polaris. Jejich oddílové stránky jsou zde.

 

Také u nás vznikl nový oddíl ZHSK pod vedením Kateřiny Rocmanové (Káča). Společně obývají klubovnu s Potkany na Praze 1.

Vedoucím smečky Rysů se od září stává Petr Vach (Niva) místo Václava Ryšavého (Bubu).

 

V březnu Potkani finišují svoje videa natočená na grantové téma: Propagace a podpora skautingu neslyšících. Jaroslav Foglar, Tábor smůly. Prohlédněte si zde.

 

Letní tábory pořádáme po cca 50 dětí z Prahy 1,2, a 3.

V srpnu jedou roverky z Velké Medvědice jako IST(mezinárodní servisní tým) na středoevropském Jamboree na Slovensku. Článek a fotogalerie.

VM se na výpravě podívala do skal (fotogalerie), Rysové přešli zimní Brdy (fotogalerie), Potkani přednášeli na semináři Z nevýhody výhoda (článek) a ZHSK úspěšně přežili první rok a vykračují směle do druhého.

 

2011

Přidává se k nám nově vznikající oddíl Zhe-hne-zhe-kha. Ano, jsou to bývalí členové oddílu, který pod námi dříve byl. Odrostlí členové zakládají oddíl v Nerudově ulici na Praze 1 hned pod Hradčanama. Zatím je v rekonstrukci klubovna. Držíme palečky, aby se rozrůstal počet dětí. Vedoucím střediska je Bára Brčko Pelclová, zástupcem je Martin IQ Počta. Oddíly zůstávají Velká Medvědice, smečka Rysové, roverský kmen Zhe-hnje-she-kha a ted nově i vznikající oddíl.

Přibývá nám dětiček, nyní již máme Barču, Ondru, Elišku, Mikuláše...

 

 

2010

V registraci z roku 2010 má středisko necelou stovku členů, v současné době jsou zde dívčí oddíl Velká Medvědice a smečka vlčat Rysové. Středisko doplňuje 170. kmen rangers a dospělí, kteří se více či méně podílejí na chodu střediska.

 

 

2000-2002

V roce 2000 došlo k přečíslování skautských středisek a my jsme z čísla 168 přešli na 99, od té doby jsme 99. skautské středisko.

Na jaře roku 2001 se Prófovi narodila dcerka Terezka a tím definitivně ukončil činnost 170. chlapecký oddíl ZHSK. Někteří z jeho členů dále pokračovali v jiných oddílech, starší časem začali podnikat akce se 170. kmenem.

V září 2001 byla ukončena činnost 170. smečky vlčat ZHSK a ke konci roku zanikl také druhý roverský kmen. Jeho zbylí členové jsou nyní registrovaní u 170. kmene rangers.

1.1.2002 se ke 166. smečce vlčat přidalo 12 vlčat z Prahy 10-Petrovic. Na jaře roku 2002 (při registraci) mělo středisko přibližně 160 členů, z toho asi 140 dětí!

Tvořili jej tyto jednotky:

67. oddíl skautek Velká medvědice (vůdce Magdalena Dušková - Madla)

42. oddíl skautů Anthropoid (vůdce Jakub Nádvorník - Dráp)

166. oddíl skautů Svišti (vůdce Jan Petera - Slimák)

166. smečka vlčat Rysové (vůdce Martin Suchopár - IQ)

170. oddíl skautů (vůdce Miloš Bečvář - Prófa)

170. kmen rangers (vůdce Tereza Mathé - Bída)

 

1996-1999

Dalším přírůstkem bylo 63. středisko Phoenix z Prahy 3 v roce 1996 se smečkou vlčat (166. smečka) a roverským kmenem. Na podzim tohoto roku ukončil svou činnost oddíl Jezevci.

V roce 1999 doplnily Arcus oddíly 101. střediska ZE-HNJE-SHE-KHA z Prahy 1. Zároveň se při středisku začaly vytvářet dva kmeny roverů a rangers, z nichž jeden po krátké době zanikl.

 

1990-1994

Po rozpadu pionýrské skupiny 1.dubna 1990 vzniklo 168.skautské středisko, pojmenované záhy Arcus. Zakládajícími oddíly byly dívčí oddíly Velká Medvědice, Malá Medvědice, Obelisk a chlapecký oddíl Jezevci.

V roce 1994 se k našemu středisku připojila vlčata (42.smečka) a několik dospělých z bývalého 9. střediska Veritas. V témže roce nás zároveň opustil oddíl Obelisk a oddíl Malá Medvědice se včlenil do Velké.

 

1970-1980

V 70. letech vznikl z části oddílu Statečná Srdce oddíl Velká Medvědice, který působí v našem středisku dodnes.  Oddíl Velká Medvědice si zachoval skautského ducha i metody a to i přes své oficiální působení v 17. pionýrské skupině Dvojka v 70. a 80. letech.

 

1960

Počátky historie 99. střediska Junáka Arcus (do roku 2000  168. středisko) sahají do 60. let dvacátého století. Na Praze 2 působilo až do roku 1970 skautské středisko, v němž byl oddíl Statečná Srdce. Po zániku střediska (rozpuštění Junáka), vzniklo několik různých subjektů.

 

Vůdci střediska od jeho založení:

1990-1992 Renata Ulmanová

1992-1994 středisko bez vůdce

1992-1994 Jitka Duchoňová

1994-1999 Václav Toulec

1999-2003 Lukáš Reif - Smůla

2003-2005 Terezie F. Mathé - Bída

2005-2010 Jakub Nádvorník - Dráp

2011-2013 Barbora Pelclová - Brčko

2013-2016 Věra Filipcová - Věrka

2016 Michala K. Rocmanová - Káča

 

 
Pozvánka na Středku 2018

Středisková výprava: víkend 25. – 27. května 2018

 
Blíží se střediskový SPORTOVNÍ DEN 2018

Sportovní den se bude konat opět na louce v Braníku – termín: neděle 22. dubna 2018, MAPA

u loděnice skautů z Modřan, po celý den, cca od 10 do 16 – 17 hodin.

 
Naše oddíly hledaly strašidla

Oddíly našeho střediska se tradičně začátkem ledna 2018 účastnily šifrovacího a orientačního závodu Prahou plnou strašidel.

 

 
Středka 2017 - Na Dědku

Středisková výprava v Rožmitále pod Třemšínem v hájovně Na Dědku

 

 
V dubnu se uskutečnil sportovní den

V dubnu se uskutečnil dlouho očekávaný Sportovní den. Počasí se nám naštěstí umoudřilo, takže většinou svítilo sluníčko s občasnými poryvy větru. Přijeli lidé ze všech oddílů a po nástupu jsme si řekli, co nás čeká.

Login
close